Top News - Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit

2 Просмотры
Издатель
Forcat e Mbrojtjes së Izraelit arritën të mashtrojnë Hamasin duke e bërë të besojë se kishin në plan një pushtim tokësor natën e kaluar dhe më pas shkatërruan rrjetin e tyre të tunelit duke ditur se militantët do të fshiheshin nën tokë duke pritur për të zënë në pritë tanket dhe ushtarët, pretendojnë raportet në Izrael.

Pati një konfuzion kur IDF tha menjëherë pas mesnatës se forcat tokësore po 'sulmonin në Gaza' dhe më vonë sugjeroi që "armiku" fshihej nën tokë. Një zëdhënës më vonë e tërhoqi atë deklaratë - duke thënë se operacionet ushtarake ishin kryer përgjatë kufirit, por asnjë trupë izraelite nuk e kishte kaluar atë.

Sidoqoftë, njoftimi ishte me sa duket një dredhi e planifikuar mirë për të marrë Hamasin duke dërguar luftëtarët në sistemin e tij nëntokësor të tunelit nën Qytetin e Gazës, para se të bombardonte zonën, me shpresën e eleminimit të një numri të madh të militantëve në një goditje të shpejtë. Ushtarët dhe tanket me dronë të pajisur me vizion natën do qëndronin në pritje të të mbijetuarve ndërsa ato të dilnin në sipërfaqe, duke i goditur me zjarr ajror dhe tokësor.

Snajperët dhe njësitë e raketave po i prisnin gjithashtu në tokë ndërsa IDF tha se kishte kryer një operacion 'kompleks' për të shkatërruar tunelet e Hamasit nën Qytetin e Gaza, të cilin ushtria i referohet si "Metro".

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të Premten se Izraeli nuk kishte plane për t'u dorëzuar në sulmet e tij pasi helikopterë, avionë, anije dhe artileri goditën pjesët veriore dhe lindore të Gazës me bomba gjatë natës të enjten.

Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. “ Informohu i pari” , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni:

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE:
For more content from click HERE:
Like Top Channel on Facebook HERE:
Follow Top Channel on Instagram HERE:
Follow Top Channel on Twitter HERE:
#Izrael#TopChannel
Категория
Фильмы смотреть онлайн
Комментариев нет.